BILANCE OKTOBRĪ:

Žurnāls BilancePar situāciju nozarē un grāmatvežu nākotni
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore

Jau esam brīdinājuši grāmatvežus par to, ka profesija stāv lielu reformu priekšā. Bilances diskusijā (sk. Nr. 18, 22. lpp.) tika spriests par hroniski ielaisto problēmu risinājumiem. Patlaban, kad vēl nav izveidota jaunā valdība, grūti spriest, kas un kādā veidā tiks īstenots, jo solījumus «paaugstināt» un «samazināt» deva visi politiskie spēki. Jebkurā gadījumā prasības, kas attiecas uz grāmatvežiem, arī citu normatīvo aktu ietekmē nebūt nesamazināsies.
Vispirms tas skars mūsu izglītības un kompetences līmeņa paaugstināšanu, un šī mērķa panākšanai jau vairākus gadus tiek runāts par grāmatvedības pārveidošanu par reglamentēto profesiju. Protams, tas ir «mazliet vairāk» par pāris mēnešos sagatavoto tā saucamo bilancspējīgo grāmatvedi. Cik gadiem jāpaiet, kamēr tas kļūs arī par darbspējīgo?!
Vai kāds no mums gribētu ārstēties pie daktera, kas mācījies pagājušajā gadsimtā un līdz šai baltai dienai ne reizi nav apstiprinājis savas aktualizētās zināšanas? Tas pats mūsu profesijā — ar diplomu (sertifikātu, kas apliecina kursa apgūšanu) ir par maz. Vienīgi risks ir mazāks, jo neesam ķirurgi! Tomēr, domājams, vadītajam (īpašniekam) no tā nebūs vieglāk, ja mūsu kļūdu dēļ… (nedod Dievs).
Diemžēl medijos šī doma tika uztverta kā kārtējā naudas «izspiešana» no grāmatvežiem. Tas ir fakts, ka grāmatvedībā nonāk cilvēki no dažādām sfērām, ar dažādu izglītību un spējām. Tomēr ļoti daudz ir tādu personu, kas uzskata sevi par lietpratējiem, jo prot skaitļus salikt attiecīgajās rindiņās un ailītēs.
Savukārt pastāv arī statistiskā informācija, kādā kvalitātē VID saņem gada pārskatus. Nav grūti saprast, ka tūkstošu (gan lielu, gan mazu) uzņēmumu pārskatus (nosakot risku faktorus), ir iespējams pārbaudīt un analizēt, vienīgi izmantojot tehniku, kurai ir «paskaidrots», kas gada pārskatā ir «labs» un kas «slikts» rādītājs. Ar datora loģiku nav iespējams sarunāt, pievērt acis uz nepilnībām, grūtāk strīdēties. Bet uzņēmumu skaits, kas prasīs nopietnāku pārbaudi, tā rezultātā krasi samazināsies. Savukārt datoram ir jāpiegādā kvalitatīvs dokuments!
Bet arī tas nav viss! No grāmatveža patlaban tiek prasīts daudz vairāk, jo viņš ir vistuvāk uzņēmuma darījumiem un redz tos gandrīz pirmais. Tādēļ pievērsiet, lūdzu, uzmanību Agneses Rudzītes intervijai par to, kas gaida grāmatvežus tuvākajā un tālākajā nākotnē. Noderēs!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *