BILANCE APRĪLĪ

Liela vētra ūdens glāzē

Maija GrebenkoMg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore

Ar emocionāliem viedokļiem un pārpratumiem pagājis 2019. gada marts…

Kā jau ierasts, šajā mēnesī fiziskajām personām ir iespēja iesniegt iepriekšēja gada ienākumu deklarācijas, lai saņemtu IIN pārmaksu. Visos iepriekšējos gados ienākuma nodoklis (lielāka vai mazāka summa) tika atmaksāts. Patlaban kārtība ir citāda: vieniem tiek atmaksāts, citiem — jāpiemaksā, jo ir parādnieki! Protams, pēdējie ir šokā!

Nav jau nekā patīkama būt parādā, bet kur jūs, mīļie, esat bijuši veselu gadu? Nav jau tā, ka jaunā kārtība bija slepena un netika skaidrota. Protams, neviens pakaļ neskrēja, bet uzzināt un saprast bija visas iespējas. Ja kaut ar vienu ausi bija dzirdēts, ka «kaut kas» turpmāk būs citādi, kāpēc bija jādomā, ka mani tas neskars? Ir draugi, bērni, kolēģi, grāmatvedis darbā, sociālās apdrošināšanas aģentūra, TV, internets, avīzes… Kas meklē, tas atrod, kas nemeklē — tam dažādi var iznākt.

Var ilgi brīnīties: katru dienu sociālajos tīklos simtu simtiem dažnedažādu komentāru (t.sk. no nodokļu maksātājiem) par visiem pasaules notikumiem. Tur — ekspertu jūra visās jomās, tajā skaitā arī par nodokļiem. Tiesa gan, pārsvarā par to, cik tie ir «lieli un netaisnīgi».

Tātad dažādos forumos var tērēt laiku, dot padomus, nopelt vai slavēt. Bet tam, kas skar jebkuru — gan strādājošo, gan mājās sēdošo, gan jaunu, gan vecu, tam laika pietrūkst. Tieši šāda attieksme pret sevi bija vērojama VID telpās: sēž tauta pārpildītā zālē, gaida milzīgā rindā, spēlējas ar gudrajiem tālruņiem, bet attaisnotos dokumentus (čeku, kvītis) cenšas iesniegt papīra formā! Neprot ielādēt savā gadžetā ierīci, kas ļauj informāciju uzreiz aizrotēt uz VID! Mani (eksemplāru no pagājušā gadsimta) vedekla 10 minūtēs iemācīja izmantot lietotni, lai varētu uz VID krātuvi aizsūtīt čekus. Nu jā, mazliet jānodarbina sava pelēkā viela, bet ir taču parocīgi!

Pēdējais arguments — EDS nejaudā visu informāciju pieņemt vienā dienā! Turklāt arī VID vadība ieteica (ak šausmas!) brītiņu uzgaidīt. Kā VID «uzdrošinās» ko tādu ieteikt?! Noteikti bija jānodrošina iespēja visiem 900 000 nodokļu maksātāju pieteikties 1. martā un ne sekundi vēlāk!

Jāteic, ka pēc šādas loģikas, verot vaļā kādu jaunu lielveikalu un gaidot pircēju pieplūdumu (vienmēr ir ažiotāža), būtu jābūvē trīsreiz platākas durvis, lai viss pūlis varētu tikt iekšā! Tagad un tūlīt! Vai tad rīt un parīt šis veikals vairs nestrādās? Visas preces tiks izpirktas?! Cenas dubultosies?!

Mīļie grāmatveži, iepriekš paustais, protams, nav veltīts jums! Tomēr tieši uz jums tika novirzīts viss smagums no aprakstītās IIN likuma normas ieviešanas dzīvē, un tās vēl nav šī stāsta beigas. Pēc dažām dienām tiks publicēti grozījumi IIN likumā (sk. šā numura rakstu par grozījumiem IIN likumā), un atkal bez jūsu palīdzības reti kurš darbinieks tiks skaidrībā ar savu prognozēto neapliekamo minimumu. Turklāt, esot jums tuvumā, darbiniekam radīsies vēlme izteikt ne vien to, ko viņš par to visu domā, bet arī iespēja painteresēties par citām IIN likuma ekstrām, lai gūtu pārliecību un vēlreiz nekļūtu par parādnieku. Garlaicīgi jums nebūs!

Esiet gatavi sagaidīt arī citus grozījumus, kam agri vai vēlu būs jāstājas spēkā. Gan finanšu ministrs, gan veselības ministre pievērš uzmanību faktam, ka dažādos nodokļu režīmos maksātie nodokļi nenodrošina maksātājiem atbilstošu sociālo aizsardzību. Tas skar gan nākotnes pensijas, gan patlaban sniegtos sociālos pakalpojumus, t. sk. veselības aprūpi. Arī šie grozījumi mums būs jāapgūst, jo diez vai darbiniekiem liksies ērtāk braukt caur visu Rīgu (vai uz Rīgu), lai tiktu skaidrībā, nekā pieklauvēt pie jūsu durvīm.

Ar aprīļa Bilances satura rādītāju var iepazīties ŠEIT

Abonenti var lasīt žurnālu ELEKTRONISKI ŠEIT.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *