BILANCE NOVEMBRĪ:

BilancePriekšzināšanas ir vēlamas vai obligātas?

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore

Drīz beigsies ne tikai nodokļu reformas darbības pirmais gads, bet tuvojas arī 2019. gada 1. februāris, līdz kuram visiem grāmatvežiem (ienākumu praktiskajiem izmaksātājiem) ir jāiesniedz VID paziņojumus par fizisko personu bruto ieņēmumiem un ieturētajiem nodokļiem taksācijas (2018.) gadā.
Tātad VID rīcībā būs informācija par katras nodarbinātās personas ieņēmumiem no dažādiem šo ieņēmumu izmaksātājiem. No tā izriet, ka VID būs iespēja «ar vienu klikšķi» noskaidrot «attiecības» ar nodokļu maksātāju — fizisko personu (kurš kuram parādā). Jūs jau saprotat, par ko ir runa:
vai personai gada laikā bija pamatoti piemērots neapliekamais minimums;
vai personas ienākumam bija pamatoti piemērota IIN likme 20%;
vai ienākuma daļai tomēr jāpiemēro 23% vai 31,4%?
Pieļauju, ka būs arī citi varianti. Šeit runa pamatā ir par algota darba veicējiem, uzņēmuma līguma izpildītājiem, arī par autoratlīdzības saņēmējiem. Tomēr nerunāsim vienuviet par visiem pārējiem.
Neskatoties uz neskaitāmajiem brīdinājumiem par sekošanu savu ieņēmumu kopsummai, jo no tās daudz kas ir atkarīgs, gan nezināšanas, gan nevīžības, gan slinkuma dēļ daudzi to neņēma vērā, paļaujoties, ka neviens neko «nepamanīs». Bet šoreiz gan tā nebūs. Jau labu laiku EDS «prot» strādāt labi, īpaši šajā ne visai sarežģītajā situācijā. Un tad (sākot ar martu) tik sāksies brīnumi: kāpēc man ir jāpiemaksā nodoklis? Tie, kuri saņems IIN atmaksu, uzvedīsies klusāk.
Varbūt kādreiz uzzināsim šo statistiku — atmaksāšanas un piemaksāšanas gadījumu skaitu?
Šoreiz vēlos atkārtot vēlreiz par likuma nodrošinātajām tiesībām ietekmēt savas attiecības ar nodokļu administrāciju. Kāpēc par to arvien ir jārunā? Paskaidrošu.
Nesen saņēmu e–pastā lūgumu aizpildīt anketu…
Vai zinu par prognozēto neapliekamo minimumu, vai zinu, kā to aprēķina? Jā, zinu! Nākamais jautājums gan samulsināja: vai tas ir pareizi, ka personām, kam nav speciālo priekšzināšanu, lai nekļūtu par budžeta parādniekiem, būtu jāprot novērtēt neapliekamā minimuma un nodokļa likmes piemērošanas nianses?
Jā, bez priekšzināšanām daudzās sfērās rīkoties tiešām ir sarežģīti.
Bet vai tiešām «vienkāršam» nodokļu maksātājam, arī bez priekšzināšanām, tik sarežģīti saprast un atcerēties divus teikumus par saviem nodokļiem
minimums tiks piemērots tikai tad, ja mēneša bruto ieņēmumi (uz papīra) nesasniedz 1000 eiro (nākamgad — 1100 eiro);
IIN 20% likme tiek piemērota, līdzko bruto ieņēmumi kopā no gada sākuma nesasniedz 20 004 eiro (mēnesī vidēji — 1667 eiro).
Ja šie noteikumi neizpildās, jādomā par to, ka jāatsakās no minimuma, jā­lūdz, lai grāmatvedis piemēro 23% likmi, nevis 20%. Turklāt šos noteikumus VID attiecina uz ieņēmumu kopsummu.
Nelielu ieņēmumu saņēmējiem parasti nav par ko uztraukties. Ja ieņēmumi tuvojas 2000 eiro, domājams, ka šādām personām jau varētu būt mazliet nopietnākas priekšzināšanas.
Kāpēc medijos šo pienākumu pašam sekot savām finansēm uztver par neiedomājamu slogu? Tas taču ir paša interesēs!
Tomēr derētu zināt vēl vienu lietu — minimumu nenosaka grāmatvedis, jo viņam nav nedz tādu tiesību, nedz nepieciešamās informācijas.
Minimumu katram aprēķinās VID — šeit tiešām ir vajadzīgas priekšzināšanas. Arī koriģēs VID, ja tam būs pamatojums. Sliktākais šajā lietā ir tas, darbiniekam tuvāks ir sava uzņēmuma grāmatvedis un skaidrošanas darbi kārtējo reizi ir uzkrauti tieši viņam. Diemžēl.
P.S. Man arī nav priekšzināšanu vairākās jomās. Bet, ja tās man ir vajadzīgas, es eju pie attiecīgā speciālista vai patstāvīgi iegūstu tās.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *