BILANCE jūnijā:

Vasaru esam sagaidījuši
Maija GrebenkoMg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore

Bailes, šaubas un neizpratni par nodokļu reformu, sākoties 2018. gadam, jau esam pārvarējuši. Kaislības mazliet pierimušas. Nebija taču tik «melns», kā likās pašā sākumā?!
Vislielāko neizpratni raisīja darba samaksas aprēķināšanas īpatnības, taču arī pie tām esam pieraduši. Tikām taču galā! Kā «spēlējošais treneris» varu droši apliecināt, ka jautājumi par šo tēmu izsīkuši. Sapratām, ka vienkārši jāzina spēles noteikumi — tāpat kā jebkurā citā sfērā vai darbā.
Turklāt arī likumdevējs izrādījās atsaucīgs un ne vien apzinājās, ka dažas nianses nebija paredzējis, bet arī steigšus centās precizēt un labot būtiskas normas. Tā, piemēram, līdz gada beigām tiks pieņemti grozījumi likumā «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli», kas dos iespēju nodokļu maksātājam piemērot/nepiemērot prognozējamo neapliekamo minimumu, ja krasi mainās ieņēmumi salīdzinājumā ar tiem, no kuru lieluma VID noteica prognozi. Presē aktīvi tiek skaidrota kārtība, kas ļauj fiziskai personai vērsties pie ienākuma izmaksātāja par IIN likmes piemērošanu lielākā apmērā, nekā to atļauj likums (20% vietā piemērot 23%), lai, gadam beidzoties, neveidotos pienākums piemaksāt ienākuma nodokli.
Diemžēl vairākums skaidrojumu, kas ir būtiski vienkāršam nodokļu maksātājam, tomēr gulstas uz grāmatvežu pleciem, jo fiziskā persona savus ienākumus biežāk saprot kā neto, nevis bruto summu. Iznāk, ka grāmatvedim būs jāskaidro, ka darbiniekam drošāk būtu jāatsakās no prognozējamā minimuma piemērošanas, ja viņa ieņēmumi (bruto summas) no gada sākuma tuvojas 12 000 eiro. Nevienam taču nepatiks, kad VID «pieklauvēs» un palūgs atmaksāt IIN, kurš minimuma piemērošanas dēļ bija samaksāts par maz.
Analoģiska situācija (ar pienākumu piemaksāt IIN) izveidosies tiem nodokļu maksātājiem, kas vienlaikus saņem algu (iesniedzot nodokļa grāmatiņu), pensiju un/vai autoratlīdzību. Minētajiem ieņēmumiem likums ļauj piemērot IIN likmi 20% apmērā. Tomēr, ja par gadu izveidosies summa (bruto), kas pārsniedz 20 004 eiro, no katriem 100 eiro būs jāatgriež budžetā trīs eiro (samaksājot arī par pārskaitījumu). Šis moments ir paredzēts likumā, bet ne jau visas fiziskās personas lasa likumus!
Jāatgādina, ka tuvojas laiks pirmās JAUNĀS uzņēmuma ienākuma nodokļa deklarācijas iesniegšanai. Šī prasme daudziem grāmatvežiem vēl būtu jāapgūst, jo gada sakums (īpaši 2018. gada sākums) grāmatvežiem vienmēr ir grūts periods. Bet tikām taču galā ar iepriekšējo deklarācijas variantu. Kāpēc lai nemācētu ar šo? Vienkārši jāapgūst citi nosacījumi. Turklāt tie nebūt nav tādi, kurus mēs nepazīstam. Ne velti tauta saka: mūžu dzīvo, mūžu mācies! Esmu pārliecināta, ka tiksim galā un pārvarēsim arī šo šķērsli! Jaunās deklarācijas aizpildīšana ir loģiska un parocīga. Domājams, daži momenti patīkami pārsteigs lietotājus.
Tikmēr priecāsimies par labajiem laika apstākļiem, par tuvajiem Līgo svētkiem un par mūsu senioriem, kuru maciņus mazliet papildinās šā gada likumu grozījumi, gan palielinot piemaksu par stāžu, gan palielinot indeksācijas procentus. Atgādināšu, ka valstī ir ap pusmiljona pensiju saņēmēju. Un, ja valdība var «atļauties» atvēlēt kaut dažus eiro šādiem mērķiem (turklāt katram senioram, katru mēnesi…), tas vieš cerību uz gaišākām perspektīvām.
Savukārt mūsu kolektīvs, atzīmēdams savas pastāvēšanas gadsimta pirmo ceturtdaļu, nosvinēdams jubileju un ķeroties pie nākamajiem darbiem, pateicas visiem mūsu draugiem un domubiedriem par apsveikumiem un novēl jums stabilitāti, cerību, veiksmi un savu tuvinieku mīlestību!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *