BILANCE JŪLIJĀ:

Cerībā uz vēl vienu gudru deklarāciju
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore


Tieši tā, deklarācijai par UIN ir lemts kļūt par gudru!
Ne jau tāpēc, ka tā pati aizpildīsies, tikko grāmatvedis to atvērs EDS, bet tāpēc, ka modelī ir iekļautas palīgfunkcijas, kas gan kontrolēs darbības, gan palīdzēs aprēķinos, izslēdzot aritmētiskās un neuzmanības kļūdas.
Patlaban jau ir sagatavots viss nepieciešamais palīgmateriāls: gan UIN likums, gan MK noteikumi par jaunā UIN likuma normu piemērošanu (Nr. 677, 2017. g. 14. novembrī), gan metodiskais materiāls par deklarācijas aizpildīšanu (VID mājaslapā). Pēdējais brīdis ķerties pie lasīšanas, ja nu kāds vēl to nav izdarījis.
Šajā numurā jums tiek piedāvāts ļoti labs raksts par šo tēmu. Nosacītais piemērs aptver visbiežākās grāmatvedības situācijas un to uzrādīšanu deklarācijā.
Un šeit sākas nepieredzēti brīnumi: nevienam nodoakļa maksātājam nebūs pieejama deklarācijas veidlapa! Kāpēc un kā tā vispār var būt?!
Mēs taču atceramies iepriekšējo UIN deklarāciju ar vairāk nekā 100 pozīcijām! Faktiski ir pieņemts oriģināls lēmums: nodokļu maksātājam tiek uzdoti jautājumi, kas attiecas uz viņa uzņēmumu, un atkarībā no atbildes EDS «parādīs» tikai tos «lodziņus» (rindiņas, ailītes), kas jāaizpilda konkrētam uzņēmējam! Rezultāti, kas veidojas atkarībā no jūsu sniegtās informācijas, tiks aprēķināti, salīdzināti ar ierobežojumiem un ievietoti savos «plauktiņos»!
Pamēģiniet salīdzināt ar veco deklarāciju: kam bija vajadzīgi neskaitāmie deklarācijas «lodziņi», ja vairākumam uzņēmumu bija jāaizpilda tikai daži no piedāvātajiem? Tomēr «saīsināt» veidlapu nedrīkstēja!
Kopā ar iepriekš minētā raksta tekstu jums ir piedāvāta it kā deklarācijas veidlapa (it kā papīra formātā). Katrai rindiņai ir pievienota atsauce uz attiecīgo likuma pantu (panta daļu, punktu). Pievienots vai nu aprēķins, vai ierobežojums. EDS ļauj precizēt ierakstīto.
Pašķirstiet tālāk, un jūs ieraudzīsiet, kā veidlapā iekļautā informācija izskatīsies EDS — itin nekā lieka! Nav nevienas rindiņas, kas neattiecas uz jūsu uzņēmumu. Ar katru reizi, kad jūs sastapsieties ar deklarācijas aizpildīšanu, tā šķitīs vienkāršāka un saprotamāka.
Jā, būs jāpierod pie tā, ka ar nodokli apliek nevis peļņu (kaut arī koriģēto pirms nodokļa aprēķina), bet peļņas izlietošanu un tēriņus, kuriem nav sakara ar saimniecisko darbību. Ja nebūs izdevumu, kas neattiecas uz jūsu biznesu, un neizņemsiet peļņu dažādu dividenžu veidā, tad nebūs arī nekāda UIN.
Ir paredzēti arī nodokļu optimizēšanas ierobežojumi darījumos ar saistītajiem uzņēmumiem. Mēs jau zinām, ka nodokļu reformas saknes ir Igaunijā, tādēļ ir ņemta vērā kaimiņu pieredze.
Atšķirībā no iepriekšējās kārtības ir noteiktas daudz maigākas prasības attiecībā uz nesaimnieciskajiem izdevumiem. Atkarībā no vairākiem rādītājiem tie var pārtapt par attaisnotajiem (norakstāmajiem) izdevumiem.
Likumā parādījusies jauna terminoloģija, būs jāpierod arī pie tās.
Protams, ir arī sarežģītāki aprēķini, bet tie jau būs jāuzrāda tikai gada pēdējā deklarācijā — ir laiks apgūt šo kārtību.
Labi ir tas, ka, iespējams, jums neviena deklarācija līdz gada beigām nebūs jāiesniedz un varēsiet nodokli ne par ko nemaksāt. Ja deklarācija nav iesniegta, VID uzskatīs, ka uzņēmumam neveidojas nodokļu bāze, un nodokli no jums negaidīs. Ja vēlāk pamanīsiet, ka deklarācija tomēr bija jāiesniedz, atzīmēsiet, ka tas ir precizējums, un iesniegsiet!
Vienīgi gada pēdējā deklarācija ir iesniedzama obligāti.
Lietas praktiskā puse, iespējams, būs saistīta ar īpašiem sagatavošanās darbiem. Piemēram, dažās rindiņās ir jāuzrāda kopsumma, kas vispirms jāizveido (jāsaskaita). Un sakarā ar to, ka deklarācijā visi skaitļi uzrādāmi veselos eiro, ieteicams sastāvdaļas vispirms saskaitīt, lai nevietā veiktā noapaļošana neradītu liekas problēmas pārskatos.
Pieļauju, ka sākumā varētu gadīties kāda aizķeršanās ar EDS. Esiet pacietīgi un toleranti — VID speciālistiem arī ir grūti, bet mēs zinām, ka tagad viņi problēmas risina ātri.
Lai jums, mums un viņiem viss
izdodas!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *