PRAKTISKAIS LIKUMDOŠANAS ZIŅNESIS septembrī!

Izpildīsim pilsoņa pienākumu!
Vineta Vizule,
žurnāla un portāla plz.lv redaktore

Septembrī garās vasaras brīvdienas beidzās ne tikai skolēniem un studentiem, bet arī 12. Saeimas deputātiem. Iespējams, ka daudziem deputātiem darba cēliens nebūs garš, jo jau 6. oktobrī Latvijā notiks 13. Saeimas vēlēšanas, uz kurām būtu pienākums doties visiem balsstiesīgajiem Latvijas pilsoņiem. Tieši no mums atkarīgs, kāds būs nākamais likumdevējs un cik kvalitatīvus likumus tas pieņems. Diemžēl ne visiem Saeimas deputātu kandidātiem ir pilnīgs priekšstats par to, kā notiek likumdošanas process, tāpēc ne vienam vien būs jāmācās izprast jaunā darba specifiku.
Kaut atlicis pavisam nedaudz laika, vēl pašreizējai Saeimai ir iespēja padarīt līdz galam aizsāktos darbus, vismaz attiecībā uz tiem likumprojektiem, kas jau nonākuši līdz 3. lasījumam – tādu ir tieši 33. Savukārt otrajam lasījumam sagatavoti 133, pirmajam lasījumam – 77, bet iesniegti vēl tikai nodošanai komisijām vai noraidīšanai – 31 likumprojekts. Var prognozēt, ka vairākums no tiem nonāks jau jaunievēlētās Saeimas rīcība. Saeimas kārtības rullis paredz: ja iepriekšējā Saeima savu pilnvaru laikā nav pabeigusi likumprojekta izskatīšanu, bet tas izskatīts vienā vai divos lasījumos, nākamā Saeima savā pirmajā sesijā var lemt, vai likumprojekta izskatīšana ir turpināma. Saeima atsevišķi lemj par katru likumprojektu un, ja nolemj turpināt tā izskatīšanu, nosaka atbildīgo komisiju un priekšlikumu iesniegšanas termiņu. Šādā kārtībā atbildīgajai komisijai nodots likumprojekts tiek uzskatīts par pieņemtu pirmajā lasījumā.
Arī Saeimas vēlētājiem jāatgādina, kādas ir viņu tiesības un kādi nosacījumi jāievēro, lai vēlētāja balss tiktu pieskaitīta. Esam sagatavojuši informāciju, kurā norādīts, kā rīkoties, ja vēlēšanu dienā nebūs iespējams apmeklēt vēlēšanu iecirkni.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *